Idea

W 1883 roku Lewis Edson Waterman założył swoją pierwszą małą fabrykę na tyłach sklepu z cygarami na ulicy Fulton w Nowym Yorku.

Pierwsze pióro nosiło nazwę The Regular i było wykonane z ebonitu. Składało się z 5 komponentów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. W czerwcu Lewis Waterman ubiegał się o patent na swój wynalazek, który został mu przyznany 12 lutego 1884 roku. Dlatego to właśnie 12 lutego, w rocznicę opatentowania pierwszego pióra wiecznego, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem.

W tym dniu chcemy namówić do pisania odręcznego całe społeczeństwo!

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PISANIA PIÓREM

12 lutego 2011, Obiekt Znaleziony, Plac Małachowskiego 3, 12.00-17.00

W sobotę, 12 lutego, w Podziemiach Zachęty, w Obiekcie Znalezionym odbędzie się całodniowy happening pod hasłem „Cała Polska pisze piórem”. Na uczestników czekają liczne atrakcje związane z piśmiennictwem, różnorodne kąciki tematyczne oraz ciekawa oprawa artystyczna.

W programie miedzy innymi:

  • Konsultacje z grafologiem – możliwość przeprowadzenia analizy grafologicznej, odczytania swojej osobowości z charakteru pisma
  • Pokazy i warsztaty kaligraficzne – pokaz podstaw kaligrafii, możliwość wypisania imienia ozdobnymi literami
  • Graffiti – jako przeciwwaga dla tradycyjnych form piśmienniczych. Warsztaty z liternictwa charakterystycznego dla sztuki ulicy.
  • Wspólne robienie i wypisywanie kartek Walentynkowych
  • Komiks pisany piórem – w dymkach postaci z komiksów znanego ich twórcy pojawią się alternatywne dialogi pisane piórem przez uczestników warsztatów
  • Koncert Mroza – ambasadora marki Parker z utworami w zupełnie nowej aranżacji
  • Cogodzinne losowanie piór wiecznych i innych atrakcyjnych nagród, w tym limitowanej edycji Kalendarza Autorskiego z pracami m.in. A. Wajdy, A. Mleczko, A. Pągowskiego, G. Baczyńskiej
  • Wystawa piór PARKERA

Patronaty honorowe:
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli m.in.: Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Klub Miłośników i Kolekcjonerów Piór.